neljapäev, 26. veebruar 2015

Sisemine ring - välimine ring

Meetodi kirjeldus: Jagada oma teadmisi kaaslastele ja vastupidi õpitud teemal. Antud meetodit kasutasin 4.klassis eesti keele tunnis. Teema: liht- ja liitlause moodustamine.

Juhend:
1. Mõtle välja 1 lihtlause ja kirjuta see paberi peale.
2. Moodustage välimine ja sisemine ring (vajadusel õpetaja suunab), kus mõlemas ringis on võrdselt õpilasi.
3. Välimine ring alustab. Ütle sinu vastas seisvale õpilasele oma lihtlause.
4. Sisemise ringi õpilane moodustab sellest liitlause. Kirjuta see oma paberi peale. AEG: 1 min.
5. Nüüd on sama tegevus vastupidi: sisemise ringi õpilane ütleb oma lihtlause ja välimise ringi õpilane moodustab sellest liitlause. Õpilane kirjutab selle oma paberi peale. AEG: 1 min.
6. Iga välimise ringi õpilane astub paremale poole järgmise õpilase ette.
7. Kordub sama, nagu p.3 ja p.4.
8. Kõike korratakse kuni ring saab täis ja igal õpilasel on vastav arv liitlauseid paberi peal.
9. Ettekanne: iga õpilane loeb ette oma lihtlause ja kõik liitlaused, mis teised õpilased moodustasid. Teised õpilased avaldavad arvamust, kas tegemist on liitlausetega või peab midagi muutma. 

Tagasiside õpilastelt:
Huvitav ja teistmoodi viis õppimiseks.
Sain täitsa kiiresti aru, mis on liitlause ja kuidas seda moodustatakse.
Lõbus oli!

Tagasiside õpetajalt:
Meetod võimaldab lastel oma teadmisi kontrollida ja proovile panna. Nõuab mõtlemist ja keskendumist.
Arendab suhtlemisoskust.

Foto: 

4.klass


laupäev, 7. veebruar 2015






                Rongisõit (harjutus kordamiseks)

          Kasutasin 5. klassi inglise keele tunnis  
              
       Eesmärk:    
                    * Korrata eessõnade kasutamist
                    * Harjutada meeskonnatööd 

                      Kodune ülesanne oli selgeks õppida eessõnade IN, ON, AT kasutamise       reeglid.
       
           Mängu käik:

           * Moodustasime 2 võistkonda (2 „rongi“)
           * Võistkonnad istusid üksteise taha
           * Tahvlil olid eessõnad IN
                                               ON
                                               AT

                             ja sõnad: Christmas, Monday, weekend, 2nd September jne.

            * Õpilased jooksid kordamööda tahvli juurde ja kirjutasid sõna õige eessõna                                    kõrvale.

·        Igal „rongijuhil“ oli käes teatepulk. Kui sõna tahvlile kirjutatud, jooksis „rongijuht“ oma „rongi“ lõppu ja andis teatepulga viimasele. Teatepulk tuli kiiresti edasi anda käest-kätte rea esimesele õpilasele, kes alles siis võis joosta järgmist sõna kirjutama. Toolidel liiguti ühe võrra ettepoole.

* Peale märguannet: stop jooksmine lõpetati.
* Koos parandasime vead ja vähemate vigade arvuga võistkond võitis.


Tagasiside õpilastelt oli positiivne. Hea ettevalmistus grammatikatestiks.




reede, 6. veebruar 2015

Visualiseerimine (plastiliinist voolimine) teksti põhjal.

Kooliaste:
I kooliaste

Õppeaine:
eesti keel

Ajakulu:
2 õppetundi

Eesmärgid:
teksti mõtestatud lugemine
kujutlusvõime, loovuse arendamine
meeskonnatöö oskuste arendamine

Vajalikud vahendid:
aluspaber, plastiliin

Tunni käik:
Lugesime läbi teksti "Siil praeb sitikat". Pärast kokkuvõtte tegemist jagasin klassi meeskondadeks loosi teel. Seejärel asusid lapsed rühmades tegelasi ja loo toimumiskohta voolima. Tegelased paigutati õigesti alusele. Järgnes tiimides loo jutustamine nii, et lapsed valisid endale tegelase, keda liigutati ja tema teksti oma sõnadega räägiti.






Juhend õpilastele:
  •  Loe tekst.
  • Võta loos ja leia oma meeskond.
  • Voolige selles loos esinevad tegelased ja kujundage toimumiskoht.
  • Esitage oma lugu.

 Õpilaste tagasiside:
meeldib voolida
lahe on koos multifilmi välja mõelda
teistel on huvitavaid mõtteid

Õpetaja tagasiside:
Kuna lugemistempo on veel erinev siis peaks tekst olema kindlasti eelnevalt loetud. Nägin suurt entusiasmi ja töö edenedes tekkis lastel aina vahvamaid ideid kuidas voolida ja oma lugu jutustama hakata.







kolmapäev, 4. veebruar 2015

Paaristöö õpitu kordamiseks ja kinnistamiseks lugemispala põhjal. Ettekanne.

Meetodi kirjeldus: Paaristöö õpitu kordamiseks ja kinnistamiseks lugemispala põhjal. Ettekanne.
Antud meetodit kasutasin 4.klassi eesti keele tunnis kogu peatüki põhiteemade (tegelane, loo tegevus ehk sündmustik, tegevusaeg, tegevuskoht) kordamiseks ja kinnistamiseks. Selleks sai iga paar ühe lugemispala õpikust (kõik erinevad). Lõpptulemuseks pidi olema poster vastavast lugemispalast koos illustratsiooniga.
Lapsed jagasin paaridesse vastavalt poiss ja tüdruk.

Juhend:
1) Tiimiliige I on poiss ja tiimiliige II on tüdruk.
2) Iga tiimiliige töötab kahe teemaga ja ette on antud küsimused. 
3) Kirjuta täislausetega.
4) Leia tekstist nii palju infot kui võimalik.
5) Kirjuta vastused oma sõnadega .

I TIIMILIIGE:
* Tegelane
Kirjelda peategelase välimust ja iseloomu.

* Tegevusaeg
Kirjelda, millal toimus tegevus.

II TIIMILIIGE:
* Sündmustik
Kirjelda aset leidnud sündmust.
Mis juhtus?
Mis oli lahendus?

* Tegevuskoht
Kirjelda peamist tegevuskohta.

6) Vormista poster järgmiselt:

PEALKIRI
AUTOR
I Tegelane
II Tegevusaeg
III Sündmustik
IV Tegevuskoht
ILLUSTRATSIOON

7) Ettekanne.
Igast tiimist üks laps loeb teistele ette kogu teksti.
Teised analüüsivad, kas kõiki loo komponente on kirjeldatud - kas võiks/peaks midagi lisama või muutma.

Tagasiside õpilastelt:
* Kahekesi on kergem lugemispalast kokkuvõtet koostada.
* Meeldis, et olid teemad ja küsimused ette antud.
* Teksti läbi lugemine võttis aega.
* Oli väga huvitav!
* Mulle meeldis pilti joonistada juurde.

Tagasiside õpetajalt:
* Selle meetodiga saavad lapsed korrata ja kinnistada läbivõetud peatükki või teemasid.
* Oluline osa on info otsimisel iseseisvalt.
* Küsimuste etteandmine on oluline, et "nõrgematel" oleks täpne arusaam, mille või kelle kohta nad infot otsima peavad.
* Teksti esitamine teistele arendab esinemisoskust ja -julgust.






Round Robin

Meetodi kirjeldus:  Round Robin
Antud meetodit kasutasin 4.klassi eesti keele tunnis. Õpilased istusid 3 kaupa rühmades.
Kõikidel rühmadel on laua peal paber, mis on jaotatud kolmeks osaks ja keskel on ring ühisosa jaoks. 
Igal rühmal oli teada kindel teema, mille kohta nad pidid fantaasiajutu koostama.

Juhend: 
1. Kõige pealt kirjuta ainult enda mõtted märksõnade või lühilausetena oma paberipoolele. Aega on 10-15 min.
2. Seejärel kordamööda iga rühmaliige räägib oma mõtetest teistele. Teised ainult kuulavad ja praegu küsimusi ei esita.
3. Ühisosasse kirjutage kokku kõikide mõtetest jutt antud teemal. Võite lisada uusi mõtteid, mis on vahepeal tekkinud. Eelenavalt arutage suuliselt nö kondikava läbi ja siis hakkab üks või kordamööda kirjutama. Jutul peab olema algus, sisu ja kokkuvõte.
4. Ettekande tegemine teistele rühmadele.

Tagasiside õpilastelt:
* Meeldis, et alguses sai igaüks ise oma idee kirja panna.
* Juttu oli kergem koos koostada.
* Oli huvitav meetod jutu kirjutamiseks.
* Tore oli hiljem ka teiste gruppide jutte kuulda. Sai palju nalja!

Tagasiside õpetajalt:
* Hea meetod, kus saab teha nii iseseisvalt kui grupis tööd.
* Hea võimalus teha koostööd nendel õpilastel, kes muidu omavahel suhtlevad vähem.

* Juttude ettekandmine arendab suhtlemisoskust.

Foto:





teisipäev, 3. veebruar 2015

Ajurünnak

Kooliaste:
I kooliaste

Õppeained:
kõik õppeained , konkreetne tegevus on eesti keele tunnis


Ajakulu:
 -15 min


Eesmärgid:
lapsed mõtlevad aktiivselt kaasa
igaüks pakub oma ideid
leiame ühiselt hea seiklusjutu tunnused  

Vajalikud vahendid:
 suur paber
värvilised markerid

Kirjeldus:
Tundi alustades rääkisin lastele, et hakkame kirjutama üht seiklusjuttu. Aga milline on üks hea seiklusjutt? Iga laps sai välja pakkuda mõtteid, kõik kirjutasime paberile üksteise alla. Lapsed teadsid, et valesid mõtteid ei ole. Seejärel oli igal õpilasel 3 häält, tuli ja tegi tema arvates olulisematele tunnustele kriipsu taha. Seejärel lugesime hääled kokku ja enam hääli saanud kirjutasin eraldi paberile.


Juhend õpilasele:
  • Milline on üks hea seiklusjutt? Paku välja oma mõtteid.
  • Sul on kolm häält, tule  ja tee kõige olulisematele ideedele kriips järgi. Võid oma hääled jagada, võid ka kõik kolm ühele mõttele anda.
Õpilaste tagasiside:
Saime teada, milline on hea seiklusjutt.
Lõbus on hääletada.

Õpetaja kokkuvõte:
Tunni ja teema alustuseks väga hea meetod, mis paneb lapsed mõtlema ja aktiivselt tegutsema. Kuna teatakse, et valesid vastuseid pole, võivad mõned ka "üle keeda" ja nalja tegema hakata, ent sellele mitte reageerides rahunetakse ruttu. Vahva oli näha kuidas pärast reaalselt jutte kirjutades vaadati tahvlilt tunnuseid ja öeldi uhkelt, et meie ise mõtlesime need välja.

reede, 23. jaanuar 2015

Sisemine ring - välimine ring



 Soovituslik(ud) klass(id) või kooliaste:
Meetod sobib kõikidesse klassidesse, see tund toimus 2. klassis.
 Õppeaine(d);
 Erinevad õppeained
 Ajakulu:
umbes 15 min
  
 Eesmärgid:
oma teadmiste, arvamuste, kogemuste jagamine kaaslastega õpitud teemal
eneseväljendusoskuse kasv
Vajalikud vahendid:
ruum lastele 2s ringis seismiseks
vajadusel paberid
Tunni käik - kirjeldus ja fotod:
 Lapsed said ülesandeks kirjutada paberile eelmises tunnis õpitu kohta ühe fakti, mida ka teised peaksid teadma. Seejärel moodustasime 2 ringi - sisemises ringis seisid kõik tüdrukud, välimises poisid. Edasi tuli poistel ühe min jooksul selgitada oma kirjapandut, järgmisena tegid sama tüdrukud (samuti 1 min). See tehtud, astusid poisid ühe sammu paremale järgmise tüdruku ette ja kordus sama tegevus. Kohti muudeti ka veel kolmas kord. Seejärel läksid lapsed kohtadele ja igaühel tuli öelda, mis kõige rohkem meelde jäi.

Juhend õpilasele:
 1. Õpikut kasutades, kirjuta oma paberile 1 fakt, mida kõik peaksid inimese kohta teadma.
2. Tüdrukud moodustavad ringi klassi ette.
3. Iga poiss astub ühe tüdruku ette.
4. 1. min jooksul tutvustavad poisid oma fakti.
5. 1. min jooksul tutvustavad tüdrukud oma fakti.
6. Poisid astuvad ühe sammu paremale järgmise tüdruku ette.
7. Kordub oma faktide tutvustus veel 2 korda.
8. Mõtle ja ütle, mis sulle kõige rohkem meelde jäi.
 
 
Õpilaste tagasiside:
Oli lahe teiste mõtteid kuulata ja ringis liikuda.
Rääkida oli lahe, aga kirjutamine oli raske.
Vahepeal mõni laps rääkis liiga kõvasti, siis ei kuulnud oma paarilist.
Õpetaja kokkuvõte, nõuanne või mõnus emotsioon:

See meetod annab mõnusa võimaluse lastele oma teadmisi kontrollida ja jagada. 2. klass oli väga aktiivne, kohtai lärmakaski. Mis näitab, et tuleb õppida rääkima nii, et ei segaks naabreid.

neljapäev, 22. jaanuar 2015

Info otsimine, visualiseerimine ja ettekanne

Meetodi kirjeldus: Info otsimine, visualiseerimine ja ettekanne.
1. Õpilased (või õpetaja ise jagab) jagunevad paaridesse loosi teel.
2. Igale tiimile on ette antud üks teema. Antud juhul oli tegemist loodusõpetuse I veerandi teemadega, mille kohta tiimid pidid kokku panema kokkuvõtva postri.
3. Tiimid töötavad koos läbi oma teema, selekteerivad olulise ja põhilisema ning visualiseerivad selle posteri peal. Lõpuks tehakse teistele tiimidele ettekanne oma teemast.

Juhend:
1. Loe läbi peatükk.
2. Vali olulisem ja põhilisem info. Kirjuta see oma posteri peale.
3. Põhiosa on visualiseerimisel. Kasutada võib ajakirjade, ajalehtede väljavõtteid, pliiatseid, vildikaid, rasvakriite, värvilisi pabereid, vesivärve. Ole loov, kuid jälgi, et teema tuleb posteri pealt kohe esile. Kirjalik info täiendab seda.
4. Valmista ette lühiettekanne: teema kokkuvõte, hinnang koostööle.


Tagasiside õpilastelt: 
Õpilastele meeldis loov lähenemine teemade kokkuvõtete tegemiseks. 
Koostöö sujus hästi, kuigi alguses oli mõne õpilase puhul nurinat paarilise suhtes. 

Tagasiside õpetajalt:
Hea võimalus teemade kokkuvõtete tegemiseks (kordamiseks). Käeline tegevus meeldib õpilastele väga. Tänu sellele nad süvenevad teksti põhjalikumalt, otsivad ja selekteerivad olulise info välja. 
Paaristöö arendab koostöö tegemise oskust, üksteisega arvestamist.
Käeline tegevus arendab loovust, fantaasiat. Antud tiimide puhul valmistati nii 3D mõõtmes kui tasapinnalisi postereid, kasutati värvipliiatseid, vesivärve ja tehti kollaaži. 
Ettekanne arendab esinemisoskust, korrektset väljendusoskust ja julgust. 
Miinuseks on tiimide erinev tempo. Mõni jõudis ühe tunniga töö valmis, teised vajasid ühte-kahte lisatundi.






laupäev, 10. jaanuar 2015




                        Tähestiku võidujooks



Mängu kirjeldus:

  * Jagan klassi 2-ks
  * Võistlus on aja peale: milline võistkond saab tahvlile üksteise alla kiiremini sõnad nii, et iga sõna algaks erineva tähestiku tähega. Kõik tähed peavad olemas olema. Kui mõni grupiliige ei suuda 
sõna välja mõelda, jätab ta tühja koha ja kirjutab sõna, mis algab järgmise tähega. Teised grupiliikmed võivad hiljem tühja koha täis kirjutada. Kes varem lõpetab, on võitja.

  * Lõpus kontrollitakse koos, kas kõik tähestiku tähed on ära kasutatud ja soovi korral võib eraldi arvestust pidada õigekirja kohapealt.


Mäng sobib hästi ergutamiseks, peale mõnd keerulist osa. Kasutada saab keeletundides igas vanuseastmes. 


Juhend õpilastele:

* Jagunege kahte gruppi.
* Jookske järgemööda tahvli juurde ja kirjutage sõnu, kasutades esimeseks täheks järjest kogu tähestikku. 
* Lõpetab see võistkond, kellel esimesena kõik tähestiku tähed kasutatud.


Õpilaste tagasiside:

Mäng meeldis, pakkus mõnusat elevust. 

teisipäev, 6. jaanuar 2015

Round Robin

Paula, Eva Marleen, Cristofer - Ramses, Karita  (2. klass)


















Kirjeldus
Lapsed istuvad nelikutes. Iga laps kasutab üht paberi nurka oma mõtete kirjapanekuks. Seejärel arutatakse kõigi laused läbi ja keskele kirjutatakse 4 lauset. Teemaks oli konkreetses tunnis kokkuvõtte kirjutamine esinemas käimisest.

Juhend õpilasele
  • Kirjuta  3 lauset esinemise kohta.
  • Esitage oma laused oma laudkonnas.
  • Valige keskele kirjutamiseks 4 lauset.
  • Lugege need laused kogu klassile ette.
Tagasiside
 2. klassi lastele oli tegevus lõbus, loov, jõukohane. Lapsed tõid välja, et kõige raskem oli valida keskele 4 lauset ja enamasti valiti siis igaühelt üks.