teisipäev, 17. jaanuar 2017

Think pair share / give five - have five



Kooliaste
II kooliaste, 4. klass

Õppeaine
Eesti keel, loodusõpetus

Ajakulu
2x 45 min

Eesmärgid
Õpilased oskavad leida mõistetele selgitusi kasutades õpikut
Õpilased oskavad selgitada mõisteid kaaslastele
Õpilased teavadõpitud mõistete tähendusi

Vajalikud vahendid
valmistrükitud mõisted
4. klassi loodusõpetuse õpik
käärdi, liim, aluspaberid
have five - give five tabelid
neljased laudkonnad

Tunni käik
Õpilased said individuaalselt 3-4 õpitud mõistekaarti, mis tuli liimida eraldi aluspaberitele. Igale mõistele leiti selgitus õpikust ja kirjutati paberi teisele poolele. Oma mõisteid korrati.
Seejärel selgitati oma mõisteid pinginaabrile etteantud aja jooksul. Sama tehti ka oma laudkonnas teatud aja jooksul. (Think pair share) Kogu laudkonna mõisted jäid laua keskele näha.
Edasi sai iga õpilane lehe give five- have five tabeliga, kuhu vasakpoolsesse tulpa tuli kirjutada 5 mõistet, mis kordamist vajaksid.
Kogu klass tõusis püsti, igaüks võttis oma lehe ja hakati otsima paarilisi, kellele oma mõisteid tutvustada ja kellelt mõni võõram mõiste saada (paariline ei tohi olla oma laudkonnast!) Vaba paariline leiti kätt tõstes. Liiguti ringi, kuni lehe parempoolne have - veerg oli täidetud.
Klassi tagumises osas olid samal ajal kõik mõisted õpetaja poolt laudadelt kokku kogutud ja välja pandud. Õpilased said käia ja ebaselgetele mõistetele kohe selgitusi lugeda.

Juhend õpilastele

  • liimi iga mõiste eraldi aluspaberile
  • kirjuta mõistele selgitus paberi teisele poole, kasuta loodusõpetuse õpikut
  • õpi oma mõisted selgeks
  • selgitage pinginaabriga üksteisele oma mõisteid
  • selgitage laudkonnas üksteisele oma mõisteid
  • jätke kogu laudkonna mõisted laua keskele
  • leidke 5 keerukamat mõistet ja kirjutage need give five veergu
  • leidke käe tõstmisega endale paarilisi ja jagage oma mõisteid nii, et ka have five veerg saaks täis
  • kontrollige mõistete selgitusi klassi taga sedelitelt

Õpilaste tagasiside
Tunnis sai keskenduda mõistete kordamisele.
Mõiste täpne ja arusaadav selgitus vajab harjutamist.
Käekirjale tuleb tähelepanu pöörata, et kaaslased sellest aru saaksid.
Sai liikuda.

Õpetaja tagasiside
Osalesin õp. Liia tunnis, kus käsitleti teemasid, mis puudutasd maailmaruumi, kosmost, maakera jne. 
Õpilased moodustasid neljased grupid, kus ka mina osalesin grupi liikmena. Iga grupp sai nimekirja mõistetega, mis jaotati grupis võrdselt. Igaüks pidi oma mõisted lõikama välja ja kleepima valgele märkmepaberil, seejärel oli vaja otsida õpikust mõistele seletus, mis tuli kirjutada paberi pöördele. 
Kõik said oma mõisteid pisut korrata, siis jagati oma teadmiseid (peast) naabriga ja seejärel ülejäänud grupi liikmetega. 
Seejärel kirjutas igaüks viis mõistet, mis tema arvates kõige raskemad olid paberile. Pärast väikest puhkepausi said õpilased mõisteid seletada teistele ja ise õppida uusi mõisteid.
Aitäh, meeldiva kogemuse eest!
Anne

esmaspäev, 16. jaanuar 2017



Jooksev  etteütlus (harjutus kordamiseks)

          Kasutasin 7. klassi vene keele tunnis  
              
       Eesmärk:    
                    * Korrata ja kinnistada õpitud sõnavara ning valmistuda etteütluseks
                   

                             
           Mängu kirjeldus:

           * Klass jagunes kaheks ja moodustasid paarid.
           *Klassist välja, ukse kõrvale seinale panin 5 paberilehte erinevate lausetega
    *Paarid otsustasid, kes hakkab kirjutama, kes jooksma.
* Märguande peale jooksis üks paarilisest ukse taha, jättis seinalt lause meelde ja jooksis tagasi klassi ning dikteeris oma paarilisele, kes selle üles kirjutas. Joosta tuli niikaua, kui kõik 5 lauset kirjas.
* Iga paar sai plusspunkte, vastavalt sellele, kui kiiresti valmis saadi.
* Kõik paarid vahetasid kontrollimiseks tööd ära.
* Õpetaja kirjutas tahvlile õiged laused.
    *Iga vale täht lauses andis 1 miinuspunkti ning õige täht plusspunkti. Lõpuks liideti juurde kiiruse plusspunktid ja selgitati välja võitja.
Juhend mänguks:
*Klass, paariks loe!
* Number ühed, valige endale paariline number kahtede seast!
*Otsustega, kumb teist hakkab kirjutajaks, kumb jooksjaks!
*Käskluse peale jookseb üks paarilisest ukse taha ja leiab sealt seinalt laused.
*Jätke lause meelde, jookske klassi ja dikteerige oma paarilisele, kes selle üles kirjutab. Kui lause lõpp meelest läheb, võite ühte lauset mitu korda käia lugemas.
* Kõige esimesena lõpetanud paar saab 10 punkti, järgmine 8 jne
*(Kui kõik on lõpetanud) Paarid, vahetage tööd ja parandage need. Õiged laused kirjutab õpetaja tahvlile.
* Iga õige täht lauses annab 1 plusspunkti ning vale täht miinuse. Arvutage tulemused, liites lõpuks ka kiiruspunktid.

Tagasiside õpilastelt

Mäng tekitas mõnusat elevust ning õpilased andsid sellele positiivse hinnangu.



2 ringi (harjutus kordamiseks)

          Kasutasin 7. klassi vene keele tunnis  
              
       Eesmärk:    
                    * Korrata ja kinnistada õpitud sõnavara
                   

                             
           Mängu kirjeldus:

           * Klass jagunes kahte gruppi
           * Iga õpilane sai sedeli eestikeelse sõnaga, mis tuli ära tõlkida (võis ka kontrollida
õpikust)
           * Moodustati sisemine ja välimine ring, näod vastakuti
* Õpilased küsisid paarilise käest oma sõna tõlget, seejärel vahetasid sedelid ja märguande peale liikus välimine ring edasi.



Juhend mänguks:
*Klass, paariks loe!
* Number ühed, moodustage sisemine ring, näod väljapoole, number kahed -välimine ring, näod sissepoole!
*(Peale eestikeelsete sõnalipikute jagamist)  Tõlkigemõttes sõna vene keelde! Kui te pole oma vastuses päris kindlad, võite õpikust kontrollida.
*Küsige oma paariliselt tõlget! Kui ta vastust ei tea, võite teda ise aidata.
*Vahetage paarilisega sildid!
* Välimine ring liigub edasi, sisemine jääb paigale!
*Jätkake sõnade tõlke küsimist oma paariliselt!


Tegevus võib kesta umbes 5-7 min ja on heaks võimaluseks aktiviseerida õpilasi ning tõsta tunni tempot.

Mäng sai õpilastelt valdavalt positiivse tagasiside. Probleemiks oli, et kõik polnud sõnu korralikult tunniks ära õppinud ja nad tundsid end seetõttu ebakindlalt.