reede, 23. jaanuar 2015

Sisemine ring - välimine ring



 Soovituslik(ud) klass(id) või kooliaste:
Meetod sobib kõikidesse klassidesse, see tund toimus 2. klassis.
 Õppeaine(d);
 Erinevad õppeained
 Ajakulu:
umbes 15 min
  
 Eesmärgid:
oma teadmiste, arvamuste, kogemuste jagamine kaaslastega õpitud teemal
eneseväljendusoskuse kasv
Vajalikud vahendid:
ruum lastele 2s ringis seismiseks
vajadusel paberid
Tunni käik - kirjeldus ja fotod:
 Lapsed said ülesandeks kirjutada paberile eelmises tunnis õpitu kohta ühe fakti, mida ka teised peaksid teadma. Seejärel moodustasime 2 ringi - sisemises ringis seisid kõik tüdrukud, välimises poisid. Edasi tuli poistel ühe min jooksul selgitada oma kirjapandut, järgmisena tegid sama tüdrukud (samuti 1 min). See tehtud, astusid poisid ühe sammu paremale järgmise tüdruku ette ja kordus sama tegevus. Kohti muudeti ka veel kolmas kord. Seejärel läksid lapsed kohtadele ja igaühel tuli öelda, mis kõige rohkem meelde jäi.

Juhend õpilasele:
 1. Õpikut kasutades, kirjuta oma paberile 1 fakt, mida kõik peaksid inimese kohta teadma.
2. Tüdrukud moodustavad ringi klassi ette.
3. Iga poiss astub ühe tüdruku ette.
4. 1. min jooksul tutvustavad poisid oma fakti.
5. 1. min jooksul tutvustavad tüdrukud oma fakti.
6. Poisid astuvad ühe sammu paremale järgmise tüdruku ette.
7. Kordub oma faktide tutvustus veel 2 korda.
8. Mõtle ja ütle, mis sulle kõige rohkem meelde jäi.
 
 
Õpilaste tagasiside:
Oli lahe teiste mõtteid kuulata ja ringis liikuda.
Rääkida oli lahe, aga kirjutamine oli raske.
Vahepeal mõni laps rääkis liiga kõvasti, siis ei kuulnud oma paarilist.
Õpetaja kokkuvõte, nõuanne või mõnus emotsioon:

See meetod annab mõnusa võimaluse lastele oma teadmisi kontrollida ja jagada. 2. klass oli väga aktiivne, kohtai lärmakaski. Mis näitab, et tuleb õppida rääkima nii, et ei segaks naabreid.

neljapäev, 22. jaanuar 2015

Info otsimine, visualiseerimine ja ettekanne

Meetodi kirjeldus: Info otsimine, visualiseerimine ja ettekanne.
1. Õpilased (või õpetaja ise jagab) jagunevad paaridesse loosi teel.
2. Igale tiimile on ette antud üks teema. Antud juhul oli tegemist loodusõpetuse I veerandi teemadega, mille kohta tiimid pidid kokku panema kokkuvõtva postri.
3. Tiimid töötavad koos läbi oma teema, selekteerivad olulise ja põhilisema ning visualiseerivad selle posteri peal. Lõpuks tehakse teistele tiimidele ettekanne oma teemast.

Juhend:
1. Loe läbi peatükk.
2. Vali olulisem ja põhilisem info. Kirjuta see oma posteri peale.
3. Põhiosa on visualiseerimisel. Kasutada võib ajakirjade, ajalehtede väljavõtteid, pliiatseid, vildikaid, rasvakriite, värvilisi pabereid, vesivärve. Ole loov, kuid jälgi, et teema tuleb posteri pealt kohe esile. Kirjalik info täiendab seda.
4. Valmista ette lühiettekanne: teema kokkuvõte, hinnang koostööle.


Tagasiside õpilastelt: 
Õpilastele meeldis loov lähenemine teemade kokkuvõtete tegemiseks. 
Koostöö sujus hästi, kuigi alguses oli mõne õpilase puhul nurinat paarilise suhtes. 

Tagasiside õpetajalt:
Hea võimalus teemade kokkuvõtete tegemiseks (kordamiseks). Käeline tegevus meeldib õpilastele väga. Tänu sellele nad süvenevad teksti põhjalikumalt, otsivad ja selekteerivad olulise info välja. 
Paaristöö arendab koostöö tegemise oskust, üksteisega arvestamist.
Käeline tegevus arendab loovust, fantaasiat. Antud tiimide puhul valmistati nii 3D mõõtmes kui tasapinnalisi postereid, kasutati värvipliiatseid, vesivärve ja tehti kollaaži. 
Ettekanne arendab esinemisoskust, korrektset väljendusoskust ja julgust. 
Miinuseks on tiimide erinev tempo. Mõni jõudis ühe tunniga töö valmis, teised vajasid ühte-kahte lisatundi.






laupäev, 10. jaanuar 2015




                        Tähestiku võidujooks



Mängu kirjeldus:

  * Jagan klassi 2-ks
  * Võistlus on aja peale: milline võistkond saab tahvlile üksteise alla kiiremini sõnad nii, et iga sõna algaks erineva tähestiku tähega. Kõik tähed peavad olemas olema. Kui mõni grupiliige ei suuda 
sõna välja mõelda, jätab ta tühja koha ja kirjutab sõna, mis algab järgmise tähega. Teised grupiliikmed võivad hiljem tühja koha täis kirjutada. Kes varem lõpetab, on võitja.

  * Lõpus kontrollitakse koos, kas kõik tähestiku tähed on ära kasutatud ja soovi korral võib eraldi arvestust pidada õigekirja kohapealt.


Mäng sobib hästi ergutamiseks, peale mõnd keerulist osa. Kasutada saab keeletundides igas vanuseastmes. 


Juhend õpilastele:

* Jagunege kahte gruppi.
* Jookske järgemööda tahvli juurde ja kirjutage sõnu, kasutades esimeseks täheks järjest kogu tähestikku. 
* Lõpetab see võistkond, kellel esimesena kõik tähestiku tähed kasutatud.


Õpilaste tagasiside:

Mäng meeldis, pakkus mõnusat elevust. 

teisipäev, 6. jaanuar 2015

Round Robin

Paula, Eva Marleen, Cristofer - Ramses, Karita  (2. klass)


















Kirjeldus
Lapsed istuvad nelikutes. Iga laps kasutab üht paberi nurka oma mõtete kirjapanekuks. Seejärel arutatakse kõigi laused läbi ja keskele kirjutatakse 4 lauset. Teemaks oli konkreetses tunnis kokkuvõtte kirjutamine esinemas käimisest.

Juhend õpilasele
  • Kirjuta  3 lauset esinemise kohta.
  • Esitage oma laused oma laudkonnas.
  • Valige keskele kirjutamiseks 4 lauset.
  • Lugege need laused kogu klassile ette.
Tagasiside
 2. klassi lastele oli tegevus lõbus, loov, jõukohane. Lapsed tõid välja, et kõige raskem oli valida keskele 4 lauset ja enamasti valiti siis igaühelt üks.